עיניים פקוחות לרווחה: פגיעה מינית ודיסוציאציה בעקבות עידן ה-MeToo

התפרסם על-ידי יותם קדם | 0 תגובות

המפה לא זמינה

תאריך/זמן
17/04/2020 - 25/06/2020
14:00 - 15:30

מקום
אשרמן 35, תל אביב


הפורום הישראלי לפסיכותרפיה התיחסותיתדדד

עיניים פקוחות לרווחה:

פגיעה מינית ודיסוציאציה בעקבות עידן הMeToo

מנחות: דורית גורני, אתיה ברנהרט-מגן

המפגשים יתקיימו בימי שישי בין השעות 14:00-15:30 ברחוב אשרמן 35 תל אביב.

בתאריכים: 17.4, 1.5, 15.5, 5.6, 12.6, 25.6.

העשור השני של המאה העשרים ואחת הביא עמו שיח חדש המכיר בקיומה של פגיעה מינית ומעודד נשים וגברים שנפגעו לשתף במה שעברו. שיח זה מתאפשר במידה רבה באמצעות הרשתות החברתיות. אירועים כמו "מחאת האותיות", "אחת מתוך אחת", "MeToo", הן לא עוד התרחשויות מבודדות. שנתיים לאחר פריצת גל עדויות ה-MeToo למרחב הוירטואלי והממשי, נראה שמה שבעבר ניתן היה לפצל, לנתק ולהדחיק ברמה החברתית והאישית כעת נוכח ומעלה אפשרויות לחיבורים שלא היו קיימות בעבר.

תקופה זו של שינוי חברתי מעוררת מחשבות רבות על הקשר בין המנותק נפשית למנותק חברתית. עולות שאלות על האופן בו השיח העכשווי על פגיעה מינית עשוי להשפיע ברמה התוך נפשית. כיצד הכרה חברתית בפגיעה מינית משפיעה על תהליכי הדיסוציאציה והאינטגרציה וכיצד מתהווה המפגש האינטרסובייקטיבי בנושא הפגיעה המינית בעידן הנוכחי?

בסמינר ננוע בין תהליכים תוך אישיים, בין-אישיים וחברתיים הקשורים בפגיעה מינית. המושג דיסוציאציה ילווה אותנו לא רק כמצב קליני אלא כאמצעי לבחון את רעיון הניתוק בכללותו. ננסה להבין מהו המנגנון הפועל לנתק מהתודעה את מה שהנפש הפרטית והחברה לא יכולות לשאת, וזאת ברמת הפרט ובתוך מטריצת היחסים הבין אישית והחברתית.

הסמינר ילווה בקריאת מאמרים מוכרים וחדשים, מאת דונל סטרן, פיליפ ברומברג, דנה אמיר, אבג'י סקטופולו, אורנה גורלניק, דורי לאוב, צביה זליגמן, אן פלגריני ואחרות-ים.

נושאי המפגשים:

חלקים מנותקים בזירות השונות של פגיעה מינית בעידן הMeToo – נבין מהו המנגנון הדיסוציאטיבי ברמה האישית והחברתית באמצעות מאמרים העוסקים בדיסוציאציה. כמו כן, נדון בהשפעות האקלים החברתי המעודד חשיפת פגיעות מיניות על הפרט, על החברה ועל השיח בחדר הטיפול.

הכרה, עדות ותפקיד המטפל בעידן משתנה – בידי המטפל-ת והחברה האפשרות להפוך לעדים, אולם פונקציה זו לא בהכרח מתממשת. במפגשים אלה נבדוק מתי המטפלת מוכנה לקחת על עצמה את תפקיד העד ומתי הוא ייהדף. באמצעות התארגנויות חברתיות שביטאו הכרה נבדוק כיצד אלה השפיעו על היכולת להיות במגע עם טראומה מינית ולאפשר עיבוד וטיפול.

השפעת הידיעה עלינו– נבחן כיצד הידיעה ואי הידיעה על אודות קיומה של פגיעה מינית משפיעות עלינו המטפלים-ות ועל המפגש האינטר-סובייקטיבי בעידן המשתנה.

חיבור חדש – ננסה לבדוק מה מייצר שינוי בטיפול, מה מאפשר לכידות תוך אישית וחברתית בעקבות פגיעה מינית והאם דיסוציאציה יכולה להפוך לאמצעי תקשורת, כך שהמנותק יהפוך למנוסח.

אתיה ברנהרט מגן – פסיכולוגית קלינית מומחית, קליניקה בהרצליה, בית-החולים לב השרון, חברה ב"פסיכואתיקה"*:

דורית גורני – עו"ס ופסיכותרפיסטית, מתמחה במכון הישראלי לפסיכואנליזה. הקימה וריכזה את היחידה האשפוזית לנפגעות טראומה מינית בבית החולים כפר שאול. קליניקה בתל אביב, חברה ב"פסיכואתיקה".

*פסיכואתיקה הינה התארגנות של נשות טיפול המבקשת להתמודד עם הבעיה של פגיעה מינית המתרחשת במהלך טיפול נפשי.

עלות ההשתתפות בקבוצת הקריאה הינה 480 ₪. יש לשלם מראש על כל המפגשים בעת ההרשמה.

עם שאלות ניתן לפנות לד"ר אסתר רפפורט: 054-942-4392 (נא לשלוח הודעה בווטסאפ), esther_rapoport@yahoo.com

להרשמה לחצו כאן 

אין אפשרות להגיב.

אירועים קרובים