דיונים בסלון ההתייחסותי – "לכודים ברשת": סוגיות טיפוליות בעידן הדיגיטלי

התפרסם על-ידי יותם קדם | 0 תגובות

המפה לא זמינה

תאריך/זמן
29/10/2019 - 28/06/2020
20:15 - 22:30

מקום
ביתה של אילנה לאור


וועד הפורום שמח להזמין לסדרת דיונים תיאורטיים וקליניים אותה נארח באווירה אינטימית בבתי חברים-ות.

הסדרה עוסקת בנושאים עכשוויים וברוח התייחסותית

נושא המפגשים: 

דיונים בסלון ההתייחסותי – "לכודים ברשת":

סוגיות טיפוליות בעידן הדיגיטלי

בשלושת העשורים האחרונים אנו עדים להתפתחות טכנולוגית מסחררת שחודרת לכל תחומי החיים. זו התפתחות שמשנה את האופן שבו אנו מדברים ומתייחסים זה לזה ולעצמנו. שינויים שמכתיב העידן הדיגיטלי נכנסים גם לקליניקה ומשנים אותנו ואת מטופלינו.

סדרת 'דיונים בסלון ההתייחסותי' תפתח מרחב לחשיבה על סוגיות העולות מתוך המפגש בין העידן הדיגיטלי לבין המפגש הטיפולי, ותציף סוגיות שונות מחזית העולם הטיפולי מתוך תפיסה התייחסותית שמדגישה את ההקשר התרבותי שבו אנחנו ומטופלינו נטועים. באמצעות דוגמאות מטיפול נדון באופנים שבהם מתבטא העידן הדיגיטלי ביחסי ההעברה, באופני החשיבה, השפה והתודעה החדשים. 

נשמח לראותכם-ן עמנו

מנחות הסדרה:

גילי כ"ץ בן שפר ושרה מוליה 

בשאלות ניתן לפנות למארגני הסדרה :

 שרה מוליה –   050-5299132

 גילי כ"ץ שפר – 054-5488373

להלן פירוט מועדי הערבים והנושאים שידונו:

ערב ראשון:

 29.10.19 יום ג'

מחשבות על הנפש והקליניקה בתרבות הדיגיטלית: ציורי מסך מספרים

גב' רות ויינברג, פסיכואנליטיקאית מבוגרים וילדים בחברה הפסיכואנליטית בישראל. מלמדת במסלול קליין, מצבים מנטליים ראשונים, ובמרכז ויניקוט בתוכנית מפת דרכים. בעלת קליניקה פרטית.

גב' שירה נבו, פסיכולוגית קלינית, מדריכה, מתמחה במכון הפסיכואנליטי ע"ש אייטינגון.

הערב יעלה מחשבות על קשרי הגומלין שבין התרבות והנפש בעקבות מקרה טיפולי שיוצג. יוצג מקרה של טיפול בו התרבות הדיגיטלית נוכחת באופן עמוק וסבוך במבנה הנפש. ההרצאה תתייחס למקרה בפרט ולתרבות הפוסט מודרנית בכלל, לאופן שבו התרבות מהדהדת את הרבדים העמוקים של הנפש ולאופן בו הנפש מושפעת באופן עמוק מהתרבות.

הערב יתקיים בביתה של דר' אילנה לאור

רח' אייזק שטרן 16 קומה 5 דירה 10 תל אביב (טלפון 050-6894085).

התכנסות 20:15. תחילת הרצאה 20:30 

יוגש כיבוד קל 

לחצו כאן  להרשמה לערב 1 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 1 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

 

ערב שני:

1.12.19 יום א'

הורים, ילדים והמסכים שביניהם: שימוש מורכב של מתבגרים-ות בעולם הדיגיטלי ופיתוח השגחה הורית. 

דר' חגית לוי, מומחית לטיפול ביחסי תלות והתמכרויות, פסיכותרפיסטית, מטפלת משפחתית וקבוצתית, לשעבר מנהלת המרכז לטיפול בנפגעי אלכוהול והימורים ומרצה באקדמיה בתחומים אלו. בעלת קליניקה פרטית, יועצת, מנחה, מדריכה ומרצה בפורומים מקצועיים.

דר' ירון סלע, פסיכולוג קליני, מטפל וחוקר בתחום המפגש שבין הפסיכולוגיה לטכנולוגיה. מתמחה בהתמכרות למסכים, ובבניית השגחה הורית מיטיבה בעולם הדיגיטלי. דוקטורנט באוניברסיטת תל אביב

בימינו, השימוש במסכים הינו פרקטי, רגשי ומטאפורי גם יחד. במפגש ננסה לבחון מה בין המרחב הפנימי לזה הוירטואלי: מהם תפקידם של המסכים בחיי ילדינו, את הפונקציות מחד, ואת המקורות מאידך של תפקידים אלו, ואת האתגרים ההוריים העומדים בפנינו בוויסות השימוש במסכים:  האם ומתי מדובר ביחסי תלות? של מי (אם בכלל) האחריות? מהי טיבה של הדינמיקה שיוצרים המסכים עמנו ועם ילדינו?

הערב יתקיים בסלון ביתה של הגב' שרה מוליה

רח' אינשטיין 10 ר"ג (טלפון 050-5299132).

התכנסות 20:15. תחילת הרצאה 20:30 

יוגש כיבוד קל 

לחצו כאן  להרשמה לערב 2 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 2 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

ערב שלישי:

9.2.20 יום א'

'בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי' – מבט התייחסותי על כמה מאתגרי הטיפול הפסיכודינמי בעידן Google וסמארטפון

מר אבי אפרתי הוא פסיכולוג קליני, בעל קליניקה פרטית בתל אביב והרצליה. לשעבר יו"ר איגוד הפסיכולוגים הקליניים בישראל (2003-2017). מבקר המסעדות והיין של וואלה.

העידן בן זמננו, בו זמינות מיידית הפכה לעובדה מובנת מאליה, מעמיד את הנחות היסוד של הטיפול הפסיכודינמי העכשווי באתגרים חדשים. האשליה שמספקים הרשת והטלפונים הניידים משמעותית עבור כולנו, אולם במיוחד עבור מטופלים-ות הסובלים-ות מפגיעות ראשוניות וכתוצאה מכך לא הפנימו את קיומם של מרווחים במטריצה הנפשית. בערב זה נדון, דרך פרספקטיבה התייחסותית, באפשרות לחפש את שיווי המשקל במפגש עם מטופלים-ות מסוגים שונים – כזה שלא יהפוך את המטפל-ת למנותק-ת ולא רלוונטי מחד, אך גם יאפשר לשמור על הנחות היסוד המהותיות של אמונתו-ה ותפיסת עולמו-ה.

המושג Gap regulation יעלה בניסיון לתאר את התנועה הדינמית בחיפוש אחר האפשרות להפוך את הסמארטפון לחלק מהמרחב הטיפולי; להבדיל מאובייקט המטשטש את קווי המתאר שלו. ההרצאה תלווה בסקירה תיאורטית ובדוגמאות קליניות.

    הערב יתקיים בסלון ביתה של הגב' שרה מוליה

רח' אינשטיין 10 ר"ג (טלפון 050-5299132).

התכנסות 20:15. תחילת הרצאה 20:30 

יוגש כיבוד קל 

לחצו כאן  להרשמה לערב 3 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 3 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

ערב רביעי:

22.3.20 יום א'

מבטנו לאן? הפניית המבט ההורי מהתינוק למסך

דר' איזבל בן אמו,פסיכיאטרית לילדים ונוער. פסיכואנליטיקאית מנחה במכון ת״א לפסיכואנליזה בת זמנינו. מלמדת במכון ובמסלול מצבים מנטלים ראשוניים באוניברסיטת ת״א.

גב' ונסה פרמינגר-רובין, פסיכולוגית קלינית למבוגרים וילדים, בעלת קליניקה פרטית בהרצליה. נמצאת בהכשרה במכון לפסיכואנליזה בת זמננו בתל אביב. בעלת ניסיון רב בטיפול בילדים על הספקטרום האוטיסטי ובגיל הינקות.

התבוננותם הקלינית של שפיץ, שטרן ואחרים שמה במרכז את העובדה כי תינוקות בנויים פילוגנטית להגיב למבט ולחיוך של אמותיהם. בעקבות השימוש המתפשט במהירות במחשבים ניידים, טאבלטים ובטלפונים חכמים, ההורים בני זמננו מוסחים על ידי disembodied others.אנו נטען כי מוסחות זו באה במידה רבה על חשבון יחסים ליבידינאלים "מלוכלכים" (תחושות גוף, חרדה, שעמום, ועוד …), שהינם הכרחיים עבור התינוק המתפתח. מטרת המפגש היא לעלות את המודעות שלנו כמטפלים-ות להשפעת השימוש במסכים על כמות ואיכות מבטו של ההורה במהלך אינטראקציה הורה-תינוק, ולדון בהשלכות האפשריות של השימוש בטכנולוגיות חדשות אלה על ה-mind המתפתח של התינוק. זאת דרך הצגת ווינייטות וסרטונים קצרים מאינטראקציות הורה-תינוק, תוך התבוננות על תופעות כגון ויסות עצמי והדדי (self and mutual regulation), שיבושים ותיקונים (disruptions and reparations) המתרחשים בדיאדות שיוצגו.

הערב יתקיים בסלון ביתה של הגב' גילי כ"ץ בן שפר

רח' השחף 14 רמת השרון (טלפון 054-5488373)

התכנסות 20:15. תחילת הרצאה 20:30 

יוגש כיבוד קל 

לחצו כאן  להרשמה לערב 4 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 4 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

ערב חמישי:

24.5.20 יום א'

לגופו של קשר:

לומדים על טיפול "רגיל" דרך התנסותנו בטיפול "ללא גוף" ומרחוק.

דר' ארנון רולניק, פסיכולוג קליני, מדריך בגישה הקוגניטיבית התנהגותית, ובוגר תוכנית הדברות של המכון הפסיכואנליטי בירושלים. מנהל קליניקה של כתריסר מטפלים העובדים בקשת של גישות החל מגישות נוירוביולוגיות וביופידבק דרך התערבויות קוגניטיביות התנהגותיות, והמשך בטיפולים בגישה התייחסותית.

דר' נגה גוגנהיים, עובדת סוציאלית קלינית ומדריכה בגישה התייחסותית, בעלת קליניקה פרטית בתל אביבחברה בוועד הפורום ההתייחסותי, ובחברה הישראלית לקידום אבחון טיפול ומניעה של פגיעה מינית. חוקרתמופעים תיאורתיים וקליניים של יחסים חבריים.

במפגש נשוחח על שתי שאלות: (1) ברמה התאורטית נסקור את הגישה של   Interpersonall Neurobiology  של Dan Siegel and Allan Schore . נדבר על תפקיד הגוף, הבעות הפנים, וגוון הקול בטיפול ונשאל מה אובד, מה עובד ומה עובר בטיפול מרחוק. נשאל על סוג הטרנספרנס שנוצר בטיפול וירטואלי, ונעסוק גם בשאלת ההעברה הארוטית כאשר אין גוף. (2) ברמה המעשית נציג עקרונות לטיפול מרחוק. כיצד מנכיחים את הגוף? כיצד משתמשים בהבעות הפנים? וכיצד הדיאלוג עם הטכנולוגיה יכול לשמש בסיס חשוב להבנת התמודדות של המטופל-ת עם התרבות הדיגיטאלית.

הערב יתקיים על גג ביתו של דר' מיכה ווייס

רח' אחדות העבודה 12 גבעתיים (טלפון 052-8777698)

התכנסות 20:15 . תחילת הרצאה 20:30 

יוגש כיבוד קל 

לחצו כאן  להרשמה לערב 5 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 5 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

ערב שישי:

28.6.20 יום א'

על 50 דקות ב"טינדר" – דמיון או פנטזיה?

דר' מאיה אשר, מאיה אשר היא פסיכולוגית בסיום ההתמחות הקלינית בתחנה הפסיכולוגית בגבעת חיים ובבית חולים אברבנאל. היא מטפלת במבוגרים, מתבגרים וילדים בקליניקה פרטית בתל אביב, וחוקרת בתחום יחסים בינאישיים ומגדר בחרדה חברתית.

דר' עירית קליינר-פז, פסיכולוגית קלינית. עוסקת בטיפול אישי וזוגי, מדריכה ומלמדת טיפול זוגי פסיכואנליטי-התייחסותי.

אפליקציות הכרויות ("טינדר", "אוקיי קופיד" ועוד) יצרו שינוי משמעותי בתהליכי חיזור ויצירת קשר זוגי. שינוי זה ראוי לחשיבה מעמיקה בשיח הטיפולי. במפגש זה אבקש לדון במאפיינים הייחודיים של יצירת קשר דרך אפליקציות הכרויות. זאת בעזרת הבחנתו של וויניקוט בין המושגים "דמיון" ו"פנטזיה". בהמשך לכך, אשים דגש על המפגש הטיפולי עם מטופלים-ות המתמודדים-ות עם חיפוש זוגיות בזירה זו, ועם החוויה הטיפולית מול מטופלים-ות אלה כפי שבאה לידי ביטוי ביחסי ההעברה.

הערב יתקיים בסלון ביתה של הגב' גילי כ"ץ בן שפר

רח' השחף 14 רמת השרון (טלפון 054-5488373)

התכנסות 20:15. תחילת הרצאה 20:30 

יוגש כיבוד קל 

לחצו כאן  להרשמה לערב 6 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 6 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

עלויות המפגשים והסדרה:

לחברי יאאר"פ, סטודנטים-ות ומתמחים-ות: 80 ₪ למפגש, 400 לסדרה כולה.

לאורחים-ות אחרים-ות: 100 למפגש, 500 לסדרה כולה.

חברי יארפפ: להרשמה לסדרה המלאה לחצו כאן!

אורחים יקריםלהרשמה לסדרה המלאה לחצו כאן!

אין אפשרות להגיב.