"Meeting of minds" – להיפגש מחדש עם כתביו של לואיס ארון

התפרסם על-ידי יותם קדם | 0 תגובות

המפה לא זמינה

תאריך/זמן
20/11/2019 - 20/05/2020
19:45 - 22:00


"Meeting of minds''

להיפגש מחדש עם כתביו של לואיס ארון

מנחי הסדרה:

אודי חן  ויואב אנטמן 

הטקס לזכרו של לו ארון בכנס ההתייחסותי הבינלאומי האחרון בתל אביב, המחיש את גודל האובדן שהרגישו רבים עם מותו. זו הייתה לכתו של כותב עשיר ורב רבדים, מרצה מרתק ומלא חיים, מנהיג ואב לקהילה ההתייחסותית. כמידת העדרו כך היה ניתן לחוש את נוכחותו בנפשותיהם ובליבם של תלמידים, רעים ועמיתים. כבר אחרי הכנס הבנו שאנו רוצים להמשיך את הדיאלוג עמו גם כשהוא כבר איננו פה בגופו, להשאיר אותו עוד מעט אתנו.

הזמנו את האבות, האימהות והאחים המקומיים שלנו, בכדי שימשיכו את השיח עם ארון. לרובם "שעות לו" ארוכות, כולם מכירים היטב את כתביו. אנו מקווים בעזרתם לפרוש את יריעת 'הרשת הדיאלקטית' הרחבה שארון טווה במהלך השנים בכתביו ובהרצאותיו. גילינו, לא לראשונה, את פניו הרבות והמגוונות, את הפתיחות יוצאת הדופן שלו לריבוי ואחרות, את המחויבות והכבוד העמוק שרחש למסורת ולהיסטוריה בין אם זו היהודית או הפסיכואנליטית, ועם זאת את הניצוץ החדשני והשונה ברעיונותיו, כזה המחבר הרבה קוים ידועים ומוכרים ואז "הופך אותם על ראשם" ופותח מרחב חדש.

ברוח "החברותא", הלימוד היהודי הדיאלוגי שארון כה אהב, המזמין לדיבור, לויכוח ולהפריה הדדית בחרנו לקיים ערבים בהם נלמד ונקרא מכתביו ביחד. נאפשר ל"רבנית" או "רב" תורן לשאת את דבריו, ואחר כך נרבה בשיח. לתפיסתנו אין דרך מתאימה מזו ללמוד ולזכור את לו ארון, כולנו תקווה שבכך נוסיף תורה ואהבה.

להצלחת הערבים אנו מבקשים לקרוא את המאמרים לקראת כל מפגש.

הסדרה תתקיים בסטודיו 207 רח' התחייה 14, קומה 3, תל אביב 

התכנסות ב-19:45

סיום ב- 22:00

(יוגש כיבוד קל וניתן יהיה לרכוש אוכל בתשלום)

 תכנית המפגשים

לנרשמים שימו לב! חל שינוי בסדר המפגשים: הערב עם ד"ר בועז שלגי יתקיים בתאריך 29/1/20, הערב עם ד"ר חנה אולמן יתקיים בתאריך 4/3/20.

מפגש שני 25.03.20

ד"ר אילנה לאור

אנאקטמנט ואינטראקציה – המפגש שלי עם לו ארון להלכה ולמעשה.

על פרק 7 מתוך הספר 'המפגש' – 'מימוש בפעולה, אינטראקציה והזדהות השלכתית: הפסיכואנליזה נעשית בינאישית'. 

להורדת המאמר לחצו כאן:

לואיס ארון פרק 7

בערב זה אני רוצה לשוחח על כתיבתו של לו ארון בנושאי ה'פעולה' וה- Enactment . עם לו ארון נפגשתי ושוחחתי רבות, אולם את הדיאלוג שאני רוצה לפתח בערב זה בעקבות הקריאה בפרק 7 בספרו, לא קיימנו מעולם. בפרק זה מתאר ארון את עמדתו ואת התמודדות הפסיכואנליזה עם נושא הפעולה-אינטראקציה, בדגש על Enactment . נושא שימשיך ויעסיק אותו גם בספרו המשותף עם גלית אטלס 'Dramatic Dialogs '. ארון מעניק לפעולה, לעשיה, מקום חשוב ביותר במעשה הטיפולי. נושא זה מאוד מעסיק גם אותי בניסיון לכתוב ולהמשיג אותו וכן בעבודתי בקליניקה. אנסה ליצור דיאלוג עם חשיבתו של לו ארון בנושא הפעולה ואנסה להבין מדוע, לצערי, לא התאפשר דיאלוג זה בינינו עוד בחייו. 

ד"ר אילנה לאור פסיכולוגית קלינית ואנליטיקאית קבוצתית, מדריכה ומורה בבית הספר  לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, יו"ר הפורום לפסיכותרפיה ופסיכואנליזה התייחסותית וחברת הוועד של הארגון הבינלאומי לפסיכותרפיה ופסיכואנליזה התייחסותית IARPP.

הוציאה לאור שני ספרי ילדים וכתבה מאמרים רבים בנושא התהליך הטיפולי. עובדת בקליניקה פרטית בתל אביב.

לחצו כאן  להרשמה לערב 2 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 2 לאורחים/ות  – 100 ש"ח 

 

מפגש שלישי: 29.1.2910

ד"ר בעז שלגי

"מקו למרחב" – על דיסוציאציה, תנועה נפשית והשלישי האנליטי.

על המאמר: (Analytic Impasse and the Third: Clinical implications of Intersubjectivity Theory (2006

האתגר המשמעותי ביותר שמציב בפנינו הטיפול הנפשי, בוודאי על-פי הגישה ההתייחסותית, הוא חידוש יכולת התנועה במקום שבו קפאה הנפש, קפיאה שהיא תוצאה של אימה אל מול חלקים בלתי-נסבלים בחווייתו של האדם את עצמו ואת העולם.

אחת התרומות העיקריות של מושג השלישי האנליטי, לגלגוליו השונים, היא בהיותו פורש "רשתות דיאלקטיות", קרי, אוסף של ניגודים מפרים: סובייקט – אובייקט; דומות – שונות; הרס – בריאה; אחדות – נפרדות; ועוד, רשתות אשר מאפשרות לעבור, בלשונו של ארון, "מקו למרחב", מדו-ממדיות לתלת-ממדיות. מעבר זה, שהוא, בהכרח, מעבר אינטרסובייקטיבי, טומן בחובו את האפשרות לחוות את אותם אזורי אימה בנפש באופן פתוח יותר, נסבל יותר וחי יותר.

במפגש נעקוב אחר האופן שבו מתאר לו ארון את מושג "השלישי האנליטי", הן על-פי תפישתם של תיאורטיקנים אחרים והן על-פי תפישתו שלו, ואת התרומות הקליניות הגלומות בו, בעיקר במצבי היתקעות ומשבר. 

 ד"ר בעז שלגי הוא פסיכולוג קליני; מרצה בכיר, המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן; ראש תוכנית הדוקטורט, התוכנית לפסיכותרפיה, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב; עורך, "שיחות" – כתב עת ישראלי לפסיכותרפיה. 

לחצו כאן  להרשמה לערב 3 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 3 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

מפגש רביעי: 4/3/2020

ד"ר חנה אולמן

לו ארון כהורה משולב – הסצנה הראשונית והפסיכואנליזה ההתיחסותית.

על המאמר:  The Internalized Primal Scene (1995) 

במאמר זה לו ארון משתמש במושגים הקלאסים של ההורה המשולב והסצנה הפרימרית ומביא אותם אל תוך הגישה ההתייחסותית .  הרעיון של קליין על ההורה המצורף והרעיון של פרויד על הסצנה הפרימרית, רעיונות הקשורים למעבר התפתחותי מהפרה אדיפלי לאדיפלי,  מתחוורים במאמר מורכב זה כתנועה בין מימדים פרדוקסלים: האדם גם כאחדותי וגם כמרובה, גם יציב וגם משתנה. עבור ארון אלו מטפורות המאירות את היכולת להחזיק רעיונות סותרים בעת ובעונה אחת,  ומאפשרות ביטוי יצירתי של חלקים גבריים ונשיים. ארון מדגיש את הסצנה הפרימרית כתורמת להתפתחות הריבוי ביחס אל העצמי ואל האחר כאוביקט וכסוביקט. במפגש נבדוק כיצד רעיונות אלו באים לידי בטויי בטיפול התייחסותי.

נדון במאמר הן כתרומה משמעותית להבנה התייחסותית של התפתחות הסוביקטיביות והתפתחות הזהות והן כמקדים כיוונים עכשווים בגישה ההתייחסותית . לבסוף נתייחס ללו ארון עצמו כאדם וכ"הורה משולב " ממולידי הגישה ההתיחסותית.

ד"ר חנה אולמן, פסיכולוגית קלינית מדריכה ואנליטיקאית מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו ובעבר יו"ר המכון. מורה ומדריכה במסלול ההתייחסותי בביה"ס לפסיכותרפיה שבפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א וחברת הסגל בתוכנית הדוקטורט בפסיכואנליזה בביה"ס. חברת הבורד של הארגון הבינלאומי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית ובעבר נשיאת הארגון. 

לחצו כאן  להרשמה לערב 4 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 4 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

 

מפגש חמישי: 22/4/2020

ד"ר רינה לזר

"כי נותרה אהבת נפשותינו דרוכה ולעד לא ניתנת ולא לקוחה" (האסופי, נ. אלתרמן)

    על פרק 3 מתוך הספר 'המפגש': 'כיצד חווה המטופל את הסובייקטיביות של האנליטיקאי'.

"… לאנשים יש צורך להתחבר לאחרים; והם רוצים להתחבר לאחרים במקום שבו האחרים מבטאים חיות רגשית ונוכחותם שלמה ואותנטית. מסיבה זו הם מחפשים אחר מידע על אודות עולמו הפנימי של האחר (הם עושים זאת ברגשות מעורבים, מכל מקום , משום שיש להם גם משאלה שלא להכיר להיות מוכרים על ידי האחר)" (ארון, ל. 1996, עמ. 115).

ממשפט זה במאמרו זה של לו ("המפגש" פרק 3), שפורסם עוד טרם פרסום ספרו, חברתי אל חשיבתו ונעתי הלאה אל מחוזות של חיים ואל מחוזות של מוות בטיפול ומחוצה לו. אנסה לתור אחר תהפוכות החיים במפגש הבין נפשי.

ד"ר רינה לזר היא פסיכולוגית קלינית. מרצה ומדריכה בתוכנית לפסיכותרפיה בביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב. בעבר ראש התוכנית וכיום חלק מצוות המסלול לדוקטורט בתוכנית. רינה היא חברת הארגון הבינלאומי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית. הייתה חברת הבורד וראש הפורום ההתייחסותי הישראלי. ערכה בשיתוף עם פרופסור בידרמן את "תשוקה" ו"נקודת העיוורון" בהוצאת הקיבוץ המאוחד. ערכה את הספר "Talking about Evil" בהוצאת ראוטלדג'. 

לחצו כאן  להרשמה לערב 5 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 5 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

 

מפגש שישי  20/05/2020

אודי חן

יואב אנטמן

"אש שחורה על גבי אש לבנה" – לנוח על ברכיו של הקדוש והמבורך

קריאה במאמרים של ארון על יהדות ופסיכואנליזה:

(God's influence on my psychoanalytic vision and values (2004

(The Tree of Knowledge: Good and Evil Conflicting Interpretations (2005

"Black Fire on White Fire", Resting on the Knee of the Holy and Blessed One, Discussion of Philip Cushman's “A Burning World, an Absent God:  Midrash, Hermeneutics, and Relational Psychoanalisis"  2007

כתביו של לו ארון על יהדות ופסיכואנליזה, מוכרים פחות, מרתקים ומעלים ביתר שאת, צדדים דיאלקטיים וסותרים באישיותו ומשנתו של ארון. מצד אחד כמיהה בלתי מתפשרת במסע אחר הקדוש, השלם, והנצחי. ומאידך דחף לכפור, לבחון ולפרק רעיונות אידאליים ומושלמים מדי. בתווך מתנסחת אצל ארון תפיסת עולם יהודית פסיכואנליטית של הדדיות, ערבות ומעורבות, התמסרות למסורת ולחוק תוך איתגורו ובחינת גבולותיו. תפיסה של חיוב ושמחה במלאכת החיים עם ההכרה הבלתי נמנעת בחסר ובמוות.

ארון מזמין אותנו הזמנה נועזת להביא את הסובייקטיביות הדתית שלנו, את האמונות וההשקפות, את ה'אלוהים' של כל אחד מאיתנו אל המפגש עם כל מטופל. כיצד אפשרי הדבר והאם אין בכך כפירה בעיקר? 

בקריאה משותפת "בכתבים הפסיכואנליטיים היהודיים" של ארון ננסה לעסוק בסוגיות שהעסיקו אותו, ואף להקשות עליהן, סוגיות של קדושה וחול, מסורת ומהפכה, אורתודוקסיות וחדשנות, וסוגיית מקומה ומשמעותה של האמונה והחוויה הדתית בטיפול הפסיכואנליטי.

אודי חן פסיכולוג קליני, קנדידט במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, מנחה קבוצות במשרד הבטחון, מלמד בבית הספר לפסיכותרפיה 'יישומים קליניים' ובבית הספר לפסיכותרפיה של החברה הערבית במכון מגיד. חבר וועד הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית. קליניקות בתל אביב ופרדס-חנה. 

יואב אנטמן פסיכולוג קליני , עמית מתמחה במכון ת"א לפסיכואנליזה בת זמננו. מלמד במכללת דויד ילין, בביה"ס לפסיכותרפיה בביה"ח ברזילי, ובתוכנית הבינתחומית במכון ת"א לפסיכואנליזה. חבר וועד הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית. מתגורר ועובד בירושלים.

לחצו כאן  להרשמה לערב 6 לחברי יאר"פ, סטודנטים-ות' מתמחים-ות וגמלאים-ות – 80 ₪

לחצו כאן להרשמה לערב 6 לאורחים/ות  – 100 ש"ח

 

אין אפשרות להגיב.