סיכום שנת פעילות ועד הפורום ההתייחסותי  2019

כתבה: ד"ר נגה גוגנהיים

פתחנו את שנת 2019 בסדרה ייחודית ביוזמתם ובהנחייתם של יואב אנטמן ואודי חן:

איזה מין אנחנו? מגדר ומיניות בראיה התייחסותית. חמשת הערבים הקליניים הזמינו למבט קליני התייחסותי על מגוון נושאים הקשורים למגדר ומיניות. במהלך סדרה התארחו אצלנו: ד"ר ג'ונתן סלאבין וגב' מיקי רחמני-ירושלמי על: Agency ומיניות בפסיכואנליזהד"ר אסתר רפפורט וד"ר מיה מוכמל על: מפגש עם ביסקסואליות כהזדמנות לשינוי בפסיכואנליזה, מר תמיר אשמן וד"ר שרון זיו ביימן על: טיפול רגיש מגדר בגברים, מיחסי אובייקט ליחסי סובייקט, גב' אילנה בן-חיים וגב' סנדרה הלוי על:  הישבו שנים יחדיו בלתי אם נועדו? אינטימיות מגדר ומיניות בשיח הטיפולי, גב' שילי ורדימון וד"ר עירית קליינר-פז על: פנים רבות לאהבה, אי-מונוגמיה ועצמי מרובה.

במהלך השנה התקיים קולוקויום מס' 5 בניהולו של ד"ר מיכה וייס. עם התקרב הכנס העולמי ההתייחסותי בתל-אביב ביוני סברנו שהקולוקוויום החמישי: "דמיון, והמפגש הקליני", יקדים ויתכתב עם נושא הכנס העוסק באופנויות המרובות של הדמיון האנושי. ייחודו של הקולוקוויום החמישי היה בכך שבמקום מאמר צפינו בסרט "היה היה מלך" של הבמאי דורון ג'רסי על חיי היצירה של האמן ואיש התיאטרון ניסים אלוני, מהמחזאים הגדולים בישראל. הסרט היצירתי היוה נקודת מוצא ממחוזות הדמיון, אל תוך המפגש הקליני. דנו במקומו של הדמיון, על ריבוי פניו, בעבודתנו הקלינית ובחיינו המקצועיים. התדיינו: ד"ר רוית ראופמן, ומר יוני שור, בהנחיית: ד"ר רוני כרמלי, וד"ר חיים וינברג, ועם משתתף אורח- דורון ג'רסי, במאי הסרט.

מירב המאמצים של וועד הפורום בשנת 2019 הושקעו בתכנון ובהפקה של הכנס הבינלאומי של IARPP לדמיין בעיניים פקוחות במרחב התייחסותי שהתקיים בחודש יוני 2019, במלון דייויד אינטרקונטיננטל, בתל אביב.

זה היה כנס של פעם בעשור אשר זימן יצירתיות ומגוון רחב של רעיונות של הרצאות ופנלים במגוון סוגיות הקשורות לפסיכותרפיה ופסיכואנליזה בעת הזו. הכנס הדגיש את המרחב ההתייחסותי כאזור טיפולי בהקשרים מגוונים ורבים, פרטיים וקולקטיביים ועסק במרחב הישראלי והאוניברסלי, האישי הבינאישי, החברתי, התרבותי והפוליטי. תקצר היריעה למנות את פרי העבודה המשותפת והמאמץ הגדול של יושבי הראש (ד"ר אילנה לאור, תמי דרור-שיבר, דני פרידלנדר וד"ר סטיב קוצ'וק), יחד עם חברי הוועד וחברים-ות רבים-ות ונאמנים-ות מהקהילה ההתייחסותית מהארץ ומחו"ל. כולם-ן פעלו ללא הרף, בנחישות ובהתנדבות להצלחת כנס IARPP  2019 אליו הגיעו למעלה מ -400  משתתפים-ות מ- 27 מדינות. רבות דובר ועוד ידובר בחויה המקצועית והתרבותית מרוממת הנפש שהיתה לנו ודברי התודה המרגשים שהורעפו עלינו אכן עלו על כל דמיון.

לאחר הכנס הרחבנו את פעילות הועד בשתי סדרות חדשות, אשר תמשכנה לאורך שנת הפעילות 2020 :

  • סדרת ערבים התייחסותיים לזכרו של פרופ' לואיס ארון ממייסדי וממובילי הזרם ההתייחסותי העולמי שהלך מאיתנו השנה: Meeting of minds'' להיפגש מחדש עם כתביו של לואיס ארון – בהנחיית יואב אנטמן ואודי חן.
  • במסורת האירוח בבתי החברות-ים, הזמנו ל – דיונים בסלון ההתייחסותי עם הסדרה: "לכודים ברשת": סוגיות טיפוליות בעידן הדיגיטלי – בהנחיית גילי כץ בן שפר ושרה מולייה.

בשנת 2019 נפרדנו מחברי הועד: שילי ורדימון, אורנה שור, תמי דרור – שיבר ודני פרידלנדר, אשר תרומתו-ן הרבה לקהילה ההתייחסותית נמשכת שלא במסגרת הועד.

אלו החברות והחברים בוועד הפורום בשנת 2020 :

יואב אנטמן, ד"ר נגה גוגנהיים, ד"ר דניאלה דנקנר, ד"ר מיכה וייס, אודי חן, גילי כ"ץ-בן שפר, ד"ר אילנה לאור (יו"ר), שרה מוליה, ד"ר אסתר רפפורט, והחברות נילוות: נוגה אריאל גלור, ענבל מילר, שירה קדם.