הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית

IARPP – The International Association for Relational Psychoanalysis and Psychotherapy

הפורום הוקם ב-2006, ומשמש כסניף הישראלי של IARPP ומעורב בפעילות האיגוד הבינלאומי. הפורום פועל לקידומה של הפסיכואנליזה והפסיכותרפיה ההתייחסותית בישראל, מקיים תקשורת ומפיץ מידע בין חברי הפורום, מציע מפגשי למידה תיאורטיים וקליניים, ופועל לקידום הדיאלוג עם הגישה ההתייחסותית ובתוכה בארגונים ומסגרות למידה פסיכואנליטיות בישראל.

IARPP – The International Association for Relational Psychoanalysis and Psychotherapy הינו ארגון בינלאומי המקדם את הפסיכואנליזה והפסיכותרפיה ההתייחסותית ומקיים פעילות ענפה באמצעות כנסים בינלאומיים, מפגשי קולקוויום אינטרנטיים, סמינרים ברשת, הוצאה לאור והפצת כתב העת הנחשב למשפיע ביותר בעולם הפסיכואנליזה Psychoanalytic Dialogues ועוד. באיגוד חברים מעל 1700 חברים ויש לו סניפים בספרד, אוסטרליה, ניו-זילנד, פורטוגל, צ'ילה, בריטניה, צ'ילה, מקסיקו וישראל ופעילות ענפה באיטליה' יוון וארצות נוספות.

הגישה ההתייחסותית הובילה ומובילה המשגה מחודשת של מונחים מרכזיים בפסיכואנליזה כמו הלא מודע, מיניות, טראומה ודיסוציאציה, זהות וזהות מינית. לפי תפיסה זו, כינון העצמי הוא מתמשך ומתהווה תוך תנועה מתמדת בין יחסי סובייקט-אובייקט לבין יחסי סובייקט-סובייקט (אינטרסובייקטיביות). המרחב האינטרסובייקטיבי נתפס כחיוני להתפתחות ולחיים נפשיים מלאים לאורך כל החיים, תוך הדגשה כי חוויה עצמית עשירה וגמישה מתהווה מתוך מפגש מתמשך עם סובייקטים אחרים עימם אנו מצויים ביחסים של עיצוב והכרה הדדית. עלינו להכיר כדי להיות מוכרים, לנוע בין שונות לבין דומות, בין תלות לבין עצמאות, בין הכרה לבין ביטוי עצמי על מנת לחיות חיים מלאים. מתוך השקפה זו צמחה תפיסה של עצמי מרובה, המדגישה את חשיבות התנועה בין מצבי עצמי, בין קבוע למשתנה, בין עבר ועתיד ורואה בדיאלקטיקה בין קטבים יסוד של בריאות נפשית. על רקע זה מומשג המפגש הטיפולי כמרחב אינטרסובייקטיבי בין המטפל לבין המטופל אשר פוגשים זה את זה כסובייקטים וכאובייקטים, מרחב המאפשר החייאה של התנועה הנפשית והבניית נרטיבים של זהות ומשמעות, תוך הכרה מתמשכת בהשפעת הסובייקטיביות של המטפל ושל המציאות החיצונית על הדיאלוג הפנימי.

קצת על ההיסטוריה על הפורום שלנו…
הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ולפסיכותרפיה התייחסותית, הסניף הישראלי של האיגוד הבינלאומי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית (IARPP) הוקם על-ידי רינה לזר, חנה אולמן, טליה אפלבאום פלד, שלמה ביינארט, מיכה וייס, אילנה לאור,  מרווין מילר ואירנה מלניק בשנת 2008. בארבע שנות פעילותו הראשונות של הפורום רינה לזר כהנה כיו"ר הועד. כנס הייסוד שנערך ביפו ב- 2006 הווה אבן היסוד לפעילות הפורום. הפורום התמקד בארגון פעילויות מקצועיות  – ערבי עיון, ערבים קליניים, ימי עיון בשיתוף עם גורמים מקצועיים שונים ובקידום הקשר של הקהילה ההתייחסותית הישראלית עם האיגוד הבינלאומי.

הכנס הבינלאומי של האיגוד הבינלאומי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית (IARPP), תחת הכותרת The Shadow of Memory: Relational Perspectives on Remembering and Forgetting, בו השתתפו כ- 600 משתתפים מרחבי העולם יצר תנופה אדירה לפעילותו של הפורום.

עם ההכנות לכנס ההתייחסותי הבינ"ל שהתקיים בישראל בשנת 2009 הצטרפה אל הועד שרון זיו-ביימן אשר נבחרה בשנת 2010 ליו"ר הועד. לאחר סיום כהונת מספר חברים מהועד הצטרפו אליו אהובה ברקן, תמר ברנע ועירית קליינר-פז. בשנת 2012 סיימו תפקידם עוד חלק מחברי הועד והצטרפו במקומם אסתר במברגר, מיטשל בקר, עופר מאורר, עדית ניר, אורנה קיסלסי ואורנה שור.

בשנים אלו הודקו שיתופי הפעולה עם ארגונים פסיכואנליטיים וגופים מקצועיים רחבים ויוסד כנס "מעגלים התייחסותיים", המתמקד בהרצאות וסדנאות ישראליות מקוריות בנושאים הנמצאים במרכז סדר יומה של הפסיכואנליזה והפסיכותרפיה מתוך עמדה התייחסותית.

בשנת 2015 נבחר עופר מאורר ליו"ר הועד וכן סיימו כהונתם מספר חברים ובמקומם הצטרפו תמי דרור-שיבר, שילי ורדימון ודני פרידלנדר. בתחילת שנת 2016 עם סיום עוד כמה חברים את כהונתם הצטרפו אל הועד יהודית אשר ואסתר רפפורט ובסוף 2016 הצטרפו גם נגה גוגנהיים ואודי חן. הועד הנוכחי ממשיך בפעילות עניפה של ערבי עיון, ימי עיון וערבים קליניים לקידום החשיבה ההתייחסותית, בשיתוף פעולה הדוק עם גופים מקצועיים וביצירת קהילה יוצרת וחיה.

הקמתו של אתר האינטרנט של הפורום ההתייחסותי שעלה לאוויר בסוף 2016 מהווה נקודת התפתחות משמעותית נוספת של הפורום, בדגש על יצירת קשרים קהילתיים, הקמת במת דיון אינטרנטית (הקולוקוויום המקוון) ואפשרות לפרסום מאמרים מקוריים של כותבות וכותבים התייחסותיים ישראליים. שנת 2017 מתוכננת להמשיך את הקו של יצירת קשרים עם העמקת שיתופי הקהילה המקומיים ברחבי הארץ ויצירת תשתיות ללמידה והדרכה ברוח הגישה ההתייחסותית.

ציר זמן הפורום 

למעבר מהיר לחץ על שנת הסקירה:

2017

בשנת 2017 במקביל לכנס הבינלאומי בסידני אוסטרליה, הוועד החליט לקדם פעולות למידה המתכתבות עם הנושא של יחסי פריפריה ומרכז. המשכנו בסדרה של ערבים קליניים שכללו הרצאות על האהבה האנליטית ומגבלותיה, התמסרות ורגרסיה מנקודת מבט התייחסותית, פונקציית האב בהתבגרות הבן ועוד. הצענו קבוצות קריאה של הגישה ההתייחסותית בצפון ובדרום. כמו כן נפלה החלטה על אירוח הכנס הבינלאומי של IARPP ב- 2019 בתל אביב.

במסגרת הקולוקוויום בעברית, המוקדש כולו למאמרים "תוצרת הארץ", אירחנו 2 מאמרים:

  • "האישי הוא פוליטי, הפוליטי הוא אישי" של ד"ר חנה אולמן.
  • "המטפל הרעב" של אירנה מלניק.

 

2018

בשנת 2018 – מלאו עשור להקמת הפורום ההתייחסותי הישראלי – נפרדנו מחברתנו לוועד יהודית אשר והצטרף אלינו- יואב אנטמן.

האירוע המרכזי בשנת הפעילות – 2018 היה תכנון כנס "מעגלים מתרחבים" שהתקיים בעכו – לראשונה יצאנו מחוץ לתל אביב אל הפריפריה ופנינו לקהלים חדשים,הכנס הפגיש אנשי טיפול ממגזרים שונים ומן הפריפריה והמרכז,תוך עיסוק בחוייתי באומנותי וברב תרבותי, המפגש היה מאתגר, מרתק ואחר.

במקביל להכנת הכנס התחלפו היו"רים – נפרדנו מ- ד"ר עופר מאורר לאחר שנות פעילות רבות אינטנסיביות ופוריות במסגרת הוועד והפורום. החליפה אותו ד"ר אילנה לאור היו"רית המכהנת.עם כניסתה לתפקיד הוגדרו תחומי האחריות של חברי הוועד:

  • ד"ר נגה גוגנהיים – אחראית על קשרי חוץ.
  • יואב אנטמן – גזבר
  • אודי חן ויואב אנטמן אחראים על הערבים הקליניים.
  • ד"ר אסתר רפפורט ואורנה שור – אחראיות על אתר הפורום ועל התכנים המתפרסמים בו.
  • שילי ורדימון – אחראית על הקולוקוויום.

במקביל פועלים חברינו ד"ר אילנה לאור, תמי דרור – שיבר ודני פרידלנדר כחברי ועדת הכנס הבינ"ל שיחול ביוני 2019 וייקרא -"לדמיין בעיניים פקוחות-מסעות התייחסותיים", עבודה אינטנסיבית נעשית ותיעשה, במעגלי עבודה ויצירה שונים, על מנת להכין כנס זה.

המשכנו והעצמנו את מסורת הערבים הקליניים, בשנה זו ניתנו הרצאות העוסקות בביטוי מילולי ולא מילולי של המטפל, באופן בו המטפל משתנה או לא תוך עבודתו ומהם מנבאי השינוי? וכן בנושא החם של תשוקה דיגיטלית והתחזות ברשת, הרצאה זו היא "סנונית "לסדרת הרצאות עתידית השנה שתעסוק במגוון נושאים הקשורים למיניות ומגדר- פוליאמורה, ביסקסואליות כמושג אנליטי קלאסי שהוזנח ולא התפתח ואפשרויות עכשוויות להתייחס אליו ,עבודה התייחסותית רגישת מגדר עם גברים, מיניות ובעלות(AGENCY)  מנקודת מבט התייחסותית, בלבול השפות שבין מיניות לאינטימיות ממבט התייחסותי ועוד.

האתר שלנו עובר בימים אלו התחדשות וריענון וזה עתה עלו בו מגוון מאמרים ודיונים מ"כנס עכו". כמו כן בהמשך טבעי לכנס יזמנו את הקולוקוויום השלישי שדן במאמרה של ד"ר אפי זיו "טראומה עיקשת" – הקולוקוויום איפשר לעבד יותר לעומק תכנים שעלו ב"כנס עכו".

המשך שנת 2018 תתאפיין בהמשך פעילות עשירה של הפורום, תוך התכוונות והכנה של הכנס הבינ"ל שיתקיים בתאריכים: 23-20 ביוני 2019.

סיכום שנת פעילות ועד הפורום ההתייחסותי  2019

כתבה: ד"ר נגה גוגנהיים

פתחנו את שנת 2019 בסדרה ייחודית ביוזמתם ובהנחייתם של יואב אנטמן ואודי חן:

איזה מין אנחנו? מגדר ומיניות בראיה התייחסותית. חמשת הערבים הקליניים הזמינו למבט קליני התייחסותי על מגוון נושאים הקשורים למגדר ומיניות. במהלך סדרה התארחו אצלנו: ד"ר ג'ונתן סלאבין וגב' מיקי רחמני-ירושלמי על: Agency ומיניות בפסיכואנליזה, ד"ר אסתר רפפורט וד"ר מיה מוכמל על: מפגש עם ביסקסואליות כהזדמנות לשינוי בפסיכואנליזה, מר תמיר אשמן וד"ר שרון זיו ביימן על: טיפול רגיש מגדר בגברים, מיחסי אובייקט ליחסי סובייקט, גב' אילנה בן-חיים וגב' סנדרה הלוי על:  הישבו שנים יחדיו בלתי אם נועדו? אינטימיות מגדר ומיניות בשיח הטיפולי, גב' שילי ורדימון וד"ר עירית קליינר-פז על: פנים רבות לאהבה, אי-מונוגמיה ועצמי מרובה.

במהלך השנה התקיים קולוקויום מס' 5 בניהולו של ד"ר מיכה וייס. עם התקרב הכנס העולמי ההתייחסותי בתל-אביב ביוני סברנו שהקולוקוויום החמישי: "דמיון, והמפגש הקליני", יקדים ויתכתב עם נושא הכנס העוסק באופנויות המרובות של הדמיון האנושי. ייחודו של הקולוקוויום החמישי היה בכך שבמקום מאמר צפינו בסרט "היה היה מלך" של הבמאי דורון ג'רסי על חיי היצירה של האמן ואיש התיאטרון ניסים אלוני, מהמחזאים הגדולים בישראל. הסרט היצירתי היוה נקודת מוצא ממחוזות הדמיון, אל תוך המפגש הקליני. דנו במקומו של הדמיון, על ריבוי פניו, בעבודתנו הקלינית ובחיינו המקצועיים. התדיינו: ד"ר רוית ראופמן, ומר יוני שור, בהנחיית: ד"ר רוני כרמלי, וד"ר חיים וינברג, ועם משתתף אורח- דורון ג'רסי, במאי הסרט.

מירב המאמצים של וועד הפורום בשנת 2019 הושקעו בתכנון ובהפקה של הכנס הבינלאומי של IARPP לדמיין בעיניים פקוחות במרחב התייחסותי שהתקיים בחודש יוני 2019, במלון דייויד אינטרקונטיננטל, בתל אביב.

זה היה כנס של פעם בעשור אשר זימן יצירתיות ומגוון רחב של רעיונות של הרצאות ופנלים במגוון סוגיות הקשורות לפסיכותרפיה ופסיכואנליזה בעת הזו. הכנס הדגיש את המרחב ההתייחסותי כאזור טיפולי בהקשרים מגוונים ורבים, פרטיים וקולקטיביים ועסק במרחב הישראלי והאוניברסלי, האישי הבינאישי, החברתי, התרבותי והפוליטי. תקצר היריעה למנות את פרי העבודה המשותפת והמאמץ הגדול של יושבי הראש (ד"ר אילנה לאור, תמי דרור-שיבר, דני פרידלנדר וד"ר סטיב קוצ'וק), יחד עם חברי הוועד וחברים-ות רבים-ות ונאמנים-ות מהקהילה ההתייחסותית מהארץ ומחו"ל. כולם-ן פעלו ללא הרף, בנחישות ובהתנדבות להצלחת כנס IARPP  2019 אליו הגיעו למעלה מ -400  משתתפים-ות מ- 27 מדינות. רבות דובר ועוד ידובר בחויה המקצועית והתרבותית מרוממת הנפש שהיתה לנו ודברי התודה המרגשים שהורעפו עלינו אכן עלו על כל דמיון.

לאחר הכנס הרחבנו את פעילות הועד בשתי סדרות חדשות, אשר תמשכנה לאורך שנת הפעילות 2020 :

  • סדרת ערבים התייחסותיים לזכרו של פרופ' לואיס ארון ממייסדי וממובילי הזרם ההתייחסותי העולמי שהלך מאיתנו השנה: Meeting of minds'' להיפגש מחדש עם כתביו של לואיס ארון – בהנחיית יואב אנטמן ואודי חן.
  • במסורת האירוח בבתי החברות-ים, הזמנו ל – דיונים בסלון ההתייחסותי עם הסדרה: "לכודים ברשת": סוגיות טיפוליות בעידן הדיגיטלי – בהנחיית גילי כץ בן שפר ושרה מולייה.

בשנת 2019 נפרדנו מחברי הועד: שילי ורדימון, אורנה שור, תמי דרור – שיבר ודני פרידלנדר, אשר תרומתו-ן הרבה לקהילה ההתייחסותית נמשכת שלא במסגרת הועד.

אלו החברות והחברים בוועד הפורום בשנת 2020 :

יואב אנטמן, ד"ר נגה גוגנהיים, ד"ר דניאלה דנקנר, ד"ר מיכה וייס, אודי חן, גילי כ"ץ-בן שפר, ד"ר אילנה לאור (יו"ר), שרה מוליה, ד"ר אסתר רפפורט, והחברות נילוות: נוגה אריאל גלור, ענבל מילר, שירה קדם.

 

 

 

 

 

 

 

אירועים קרובים